Zlínský kraj zná vítěze soutěže Stavba roku

zpět

Zlínský kraj zná vítěze soutěže Stavba roku

Zlínský kraj – Stavební průmysl se už několik let nemůže dostat z útlumu. Na Zlínsku se však stále staví. Jedná se sice o menší projekty, je jich však dostatek. Lidi už omrzelo bydlet v satelitech a vracejí se zpět do měst.

Zájem je především o malé a střední bydlení, přitom ještě před několika lety se jako první prodávaly velkometrážní byty.

Toto jsou jen některé ze závěrů, ke kterým dospěli odborní porotci při posuzování stavby roku 2012. Soutěž má díky tomu i jiné výstupy než jen vyhlášení nejhezčích či nejkvalitnějších staveb.

Více rodinných domů ve hře

„Počet přihlášených staveb je v posledních letech téměř stejný. Potěšila nás však účast menších obecních projektů. Také v kategorii rodinných domů se už konečně lidé nestydí do soutěže přihlásit," uvedla předsedkyně šestnáctičlenné poroty architektka Dagmar Nová.

Ukázalo se, že malá města či obce vůbec nejsou bez šance. V kategorii rozvojových projektů měst
a obcí totiž zvítězil projekt regenerace náměstí v Brumově -Bylnici. Čestné uznání putuje i do Lukova.

Ostatně Zlínsko ovládlo hned několik kategorií. Vítězství ve stavbách občanské vybavenosti získala dostavba hotelu Pohoda v Pozlovicích.

„Většinou se hodně přeme 
a rozhodování je značně složité. V případě Pohody jsme se však shodli celkem jednoznačně," informoval místopředseda poroty Petr Mikulec. Ve Zlíně zůstalo i vítězství v kategorii domy pro bydlení, rodinné domy nebo průmyslové a zemědělské stavby.

Podvodní tunel

Zvláštní cenu novinářů obdržel projekt podvodního světa
v Modré. Tady obec vybudovala podvodní tunel.

„Všem doporučuji k návštěvě a vemte s sebou hlavně děti. V Modré je typický příklad toho, jak by mohla a měla vypadat starost obcí a měst o přírodu
a vzdělání," vysvětlila předsedkyně syndikátu novinářů ve Zlínském kraji Jana Bubeníková. Letos také vzrostla účast průmyslových staveb.

„Je to signál, že se do kraje vrací výroba," říká další člen poroty Josef Mitrenga.

V posledních letech je novinkou hodnocení studentských prací. Tentokrát porota hodnotila sedmnáct návrhů
a pro soutěžící nešlo o žádnou procházku růžovou zahradou.

„Studentům to ztěžujeme. Připravujeme je na život, takže si musí práci i obhájit. Je to taková malá maturita," objasnil předseda poroty Petr Mikulec. Cenu za studentskou práci roku si převzala Monika Bartošová ze SPŠ Zlín.

zpět