Ze Školní ulice ve Zlíně mizí auta. V parku už sázejí stromy

zpět

Ze Školní ulice ve Zlíně mizí auta. V parku už sázejí stromy

Rušná ulice Školní ve Zlíně se pomalu mění v pěší bulvár. Vozidům je tam nyní vjezd zapovězen a zůstane i po dokončení rekonstrukce. Jedinou výjimkou budou zásobovači. Režim ve Školní ulici má být podobný jako na náměstí Míru.

To znamená, že vjezd do lokality budou regulovat vysunovací sloupky a pohyb vozidel v ulici bude umožněn jen v určitých časech. O těch se dosud nerozhodlo.

Během dubna musí s omezením počítat i chodci. Hůře průchozí bude Školní ulice především pro vozíčkáře a rodiče s kočárky.

Velká proměna začíná i o několik metrů vedle. Po týdnech velkého kácení se začalo v parku Komenského s výsadbou nových stromů. Má jich být až tři sta kusů.

„Etapa kácení, kterou kolemjdoucí lidé intenzivně vnímali, právě skončila, a může se začít s výsadbou nových stromů. Tyto dny jsou pro to nejvhodnější a je velká naděje, že se zeleň v parku uchytí," je přesvědčený Bedřich Landsfeld, náměstek primátora pro životní prostředí.

V parku zůstalo 73 původních stromů. Ty má radnice v plánu nechat odborně ošetřit. Vysazeno bude 296 stromů, ale hned 48 už bude poměrně vzrostlých.

Nynější pohled na vykácený park, kde ještě nejsou nové dřeviny, není veselý. Magistrát tak schytal od veřejnosti i porci kritiky. S přílišnou kritikou však nesouhlasí například někdejší hlavní architekt města Zlína František Dohnal.

„Vážím si skutečnosti, že se po třiceti letech provádí rekonstrukce parku. Vážím si toho, že dochází k postupné obnově zeleně v celém městě. Je to vzhledem ke stáří stromů nezbytné, i když to mnohdy vyvolává negativní názory občanů. Ne každý pochopí, že se jedná o snahu udržet zeleň i pro příští generace," napsal František Dohnal v dopise primátorovi.

Kromě výsadby začaly v parku i samotné stavební práce. Vznikají obvodové chodníky, překládají se inženýrské sítě či se začalo s budováním základů pro hudební altánek.

„Chodím tudy dvakrát do týdne a pozoruji, jak se to tu mění. Jezdím tu i s malým v kočárku a vidím, že to tu teď přes ty různé mostky nebude jednoduché. Snad to nepotrvá dlouho," věří Monika Vranková ze Zlína.

Podle magistrátu se bude povrch Školní ulice demolovat v první polovině dubna. Provizorní režim tam má platit do začátku letních prázdnin.

„Bude to určitě pro chodce nepříjemné, ale všechny žádáme o shovívavost a pochopení. Chvilku budeme chodit po štěrku, ale výsledek bude stát za to," vzkazuje Miroslav Adámek, primátor Zlína.

Během rekonstrukce si budou muset zásobovací vozy zajistit speciální povolení. Povolení ke vjezdu bude možné získat přímo na staveništi. Vydávat se bude v kanceláři ve stavebních buňkách. S případnými požadavky se mohou obchodníci, kteří zde působí, obracet přímo na zhotovitele stavby.

„Budeme se snažit negativní dopady minimalizovat a věříme, že při vzájemné vstřícnosti se podaří vše zvládnout tak, aby komplikací bylo co nejméně," uvedl k nutným omezením Jan Vařejčko, výrobní ředitel společnosti PSG, která stavbu provádí.

zpět