Zbourat? Zlín rozhodne o dalších dvou unikátních baťovských budovách

zpět

Zbourat? Zlín rozhodne o dalších dvou unikátních baťovských budovách

Zlínský stavební úřad zahájil řízení o demolici budov s číslem 24 a 26 v baťovském areálu. Podle statika ohrožují veřejnost. Památkáři a architekti varují, že zbouráním ztratí areál historickou hodnotu. Majitel budov tam chce postavit velké komerční centrum.

Budujeme velký Zlín, bouráme minulé století, provádíme regulační plán. Tři baťovská hesla jsou na cihlové budově s číslem 24 nepřehlédnutelná. Hlásá je obrovský plakát, který připomíná dobu, kdy firma Baťa budovala ve Zlíně unikátní tovární areál.

 

Za pár měsíců možná památkově chráněný areál tvořící srdce Zlína ztratí svou tvář, výjimečnou v celé Evropě. A to kvůli hrozícímu bourání tří budov.

"Samozřejmě, že to bude velká ztráta a celkový charakter z urbanistického i architektonického hlediska to jistě ovlivní," varovala Jana Spathová z Národního památkového ústavu.

Budovy podle stavebního úřadu ohrožují zdraví a bezpečnost

Zlínský stavební úřad totiž zahájil řízení o demolici dvou továrních budov. Mají číslo 24 a 26. O zbourání té, která stojí mezi nimi a má číslo 25, rozhodli úředníci už loni na podzim. Teď mají stejné důvody.

"Současný stav budov ohrožuje zdraví a bezpečnost osob," vysvětlil vedoucí stavebního odboru zlínského magistrátu Petr Skácel.

Budovy jsou ve špatném stavu, říká majitel

Část baťovského areálu vlastní firma Cream. Sídlí v 34. budově a rekonstruuje například 32. budovu, do které se přestěhuje pošta z centra města. Místo 24., 25. a 26. budovy, které koupila v roce 2009, chce postavit velký komerční komplex. "Bude to jen k dobru celého areálu," říká ředitel firmy Martin Jarolím.

V tom se však lišíte od architektů, kteří tvrdí, že tím areál ztratí hodnotu. Vy si to nemyslíte?
Ne. Není důvod v areálu stavět něco podobného, co už tady je. Řešili jsme to s renomovanými architekty, kteří pracují a žijí mimo Zlín.

Proč ke stejnému využití nenavrhli stavby replik baťovských budov?
Protože si myslíme, že je dobré přinést do areálu změnu. Do původní podoby se zrekonstruovalo už dost budov. Krajský úřad, Baťův institut a další. My bychom rádi přinesli něco nového, ale zároveň citlivého. Je čas, aby se tady prosadili i mimozlínští architekti.

Ale obrovská budova, která zastaví jednu z pravidelných ulic, přece není moc citlivá. Nemyslíte?
Podle půdorysu jde o jednu budovu, to je pravda. Ale má tři věže, které na historickou podobu areálu odkazují. Zmizí dvě uličky a propojí se podobně, jako je teď propojená 14. a 15. budova.

Proč je nutné budovy zbourat?
Naše posudky jsou jasné. Všechny tři objekty jsou podle statika ve stejném stadiu degradace. I když ve 24. a 26. budově byly hlinitanové cementy, které narušují nosné konstrukce, použité v jiném rozsahu než u 25. budovy. V havarijním stavu jsou také.

Pokud se rozhodne o demolici, jak dlouho vám bude trvat?
Projekt už máme připravený, takže zhruba čtyři měsíce.

Počítáte i s variantou, že úřad nařídí zabezpečení budov tak, aby nikoho neohrozily?
Budovy jsou maximálně zabezpečené už teď. Jsou ve špatném stavu a nechceme, aby se v nich někdo zranil. Proto jsou oplocené.

Zbourat domy postavené ve 30. letech minulého století chce jejich vlastník, firma Cream, které patří část pozemků a budov v baťovském areálu. Místo nich by měla postavit komerční a obchodní centrum. Firma předložila stavebnímu úřadu už dříve statické posudky, které říkají, že všechny tři budovy jsou ve špatném stavu. A jsou zralé na zbourání.

Stavební úřad nechal tyto materiály posoudit nezávislým soudním znalcem. S ním se také letos na jaře vydali pracovníci magistrátu přímo na místo. A znalec vydal jasný závěr.

"Konstrukce budov je ve stavu, kdy unese sebe, ale žádné další zatížení," tlumočil Skácel. "Pokud přijde větší vítr nebo sníh, nemusí to zvládnout," zdůraznil.

Hygiena, hasiči nebo odbor kultury zlínského magistrátu teď mají posledních pár dní na to, aby k demolici dali své stanovisko.

Stojí za záchranu, míní památkáři

Jaké bude, zatím není jasné. Když se o bourání mluvilo loni, u budov 24 a 26 s ním odbor kultury nesouhlasil.

"Což ale neznamená, že jejich stav není neúnosný," upozornila vedoucí odboru Kateřina Pešatová.

Památkáři s demolicí nesouhlasí už několik let. "Byla by to definitivní ztráta funkcionalistického unikátu," zdůraznil zlínský projektant Vít Kolmačka, podle něhož budovy rozhodně stojí za záchranu.

Stavební úřad by měl rozhodnout během několika týdnů. Buď řekne, že je třeba budovy zbourat, nebo je zabezpečit tak, aby nikoho neohrožovaly.

V případě demolice už má majitel připravený projekt. "Do čtyř měsíců od rozhodnutí by budovy byly dole," prohlásil pro MF DNES ředitel firmy Cream Martin Jarolím. Pak začne vyřizování kolem stavby nové budovy.

Právě to, jak by měla vypadat, kritizují někteří zlínští architekti. Místo tří budov oddělených ulicemi má totiž vzniknout jediný velký komplex o rozloze 25 krát 85 metrů. Vysoký bude 30 metrů, což podle architektů naruší celý areál.

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/hrozici-demolice-24-a-26-budovy-v-batovskem-arealu-ve-zline-pkd-/domaci.aspx?c=A130629_1946147_zlin-zpravy_ras

zpět

Komentáře

S tichou destrukcí b. 25 a 26 (ve druhém případě pomíjím zásah pumou, to byla hlučná destrukce) začali majitelé již počátkem roku 2009. Suť vyváželi na západní stranu b. 34, kde se jim podařilo zasypat celou vagonovou posuvnu (levnější, nežli na skládku...).

o záměrech a praktikách současných investorů..ač během let několikrát změnili formálně jméno...ví každý kdo má oči a hlavu..(-: