Vila Ludvíka Maloty

zpět

Vila Ludvíka Maloty

Základní informace

Rok: 
1942
Architekt: 
Zdeněk Plesník

 

Malotova vila - první z významných vilových realizací Zdeňka Plesníka ve Zlíně je dům postavený pro rodinu Malotů, zakladatelů první zlínské pálenice, provozující ve Zlíně slavnou kavárnu a cukrárnu "Malota" (M.Lorenc 1933). Tuto vyhlášenou kavárnu a vinárnu navštěvovala spousta prvorepublikových osobností (Oldřich Nový, Ljuba Hermanová). Kavárna byla po roce 1948 znárodněna a během dalšího provozování byla budova dokonale zdevastována. Její původní provozovatelé byli perzekuováni (např. majetek jim byl komunisty zabaven, dluhy ovšem ponechány, L.Malota mohl v podniku dále pracovat  - v kotelně). Paní Emilie Malotová (manželka zakladatele) se dožila požehnaného věku a nedávno zemřela v nedožitých 104 letech!!! Dnes stojí na místě kavárny obchodní dům MODUS.

U vilky rodiny Malotů při silnici na Paseky jde o velmi zajímavé dílo, byť se jednalo o jednu z prvních realizací mladého architekta ve Zlíně. Z domu se vystupuje rohovou terasou do zahrady, která tak téměř proniká do samotného interiéru. Objekt je dvoupatrový s garážemi v suterénu a přímým vjezdem z ulice. Součástí domu je také originální vestavěný nábytek, rovněž dílo architekta Z. Plesníka. Vila je významným počinem architektury válečného období.

Dnes je dům příkladným vzorem citlivé rekonstrukce a je postupně renovován na sídlo soukromé firmy.

Vila Ludvíka Maloty
Vila Ludvíka Maloty
Vila Ludvíka Maloty
Vila Ludvíka Maloty
Vila Ludvíka Maloty
Vila Ludvíka Maloty
Vila Ludvíka Maloty
Vila Ludvíka Maloty
Vila Ludvíka Maloty

zpět

Komentáře

Autor návrhu rekonstrukce je Arch. F. Petr.
Domnívám se, že poslední sedmý snímek nepatří do souboru

určitě nepatří..máte výborný postřeh...jen mi určité prvky domku stojícího opodál připomínají vilku pana Maloty (jako takový malý bratříček)..a tak jsem si říkal, kdo ji asi navrhnul, zda-li ne třeba také Z.Plesník!? A tak i když podobnost může být jen čistě náhodná, jedná se rovněž o zajímavý baráček..... a taky jsem ho neměl kam zařadit.........(-:

myslím, že patří. je to stejná stěna jako na druhém snímku, ale před rekonstrukcí

omlouvám se, ale to je ten postupný vývoj stránek (-:...původně byl v souboru začleněn i snímek domku stojícího opodál Malotovy vily ( k tomu i komentář)....dnes už tam není (takže se všechny snímky vztahují k uvedené vile...nicméně při bližším ohledání obou staveb se dají najít určité styčné body. O tom že by obě stavby měly stejného autora ovšem není žádný doklad, spíše asi ne.