V baťovském areálu ve Zlíně vzniká nový obchodní dům, nahradí 13. budovu

zpět

    V baťovském areálu ve Zlíně vzniká nový obchodní dům, nahradí 13. budovu

V bývalém baťovském areálu ve Zlíně začala rekonstrukce 13. budovy. Investor ji chce přeměnit v obchodní centrum. Práce mají být hotovy v listopadu příštího roku. Další investor nedaleko plánuje ještě větší obchodní centrum.

Ostrý zvuk sbíječek se rozléhá halami 13. budovy v továrním areálu v centru Zlína. Na zemi leží desítky dlouhých traverz, které dělníci potřebují k vyztužení podlah a stropů. Spodní hala, již ještě zaplňuje stavební suť, čeká na své vyčištění. Horní prostory už dělníci vyklidili, a může tak vyniknout velkolepý prostor o velikosti dva tisíce metrů čtverečních.

Celá 13. budova se od základu mění. Její majitel, kterým je firma PMT Real z Uherského Hradiště, ji plánuje přetvořit v obchodní dům s názvem OD 13. Chce tak být alternativou ke zlínskému Prioru.

„Lidé by u nás měli najít zvláště služby. Vedle nich bychom zde rádi umístili například i restauraci, kavárnu s cukrárnou, pekárnu, dále pak bowling, třeba i taneční školu a také běžné obchody, jako je trafika, textil, prodejna kočárků,“ naznačil Martin Jankůj, projektový manažer PMT Real.

Firma nechce jít cestou velkých obchodních center a lákat značkové obchody či velké potravinové řetězce. Ve své strategii vychází z průzkumu, který si nechala zpracovat.

„Ukázal nám, kterým směrem se máme dát - polyfunkční dům s nabídkou běžného sortimentu, služeb, sportovního vyžití a zábavy, a to vše pod jednou střechou,“ vysvětlil projektový manažer firmy Petr Červínek.

Důležité slovo mají památkáři

Rekonstrukci budovy, která ukrývá osm tisíc metrů čtverečních komerční plochy a bude stát desítky milionů, společnost rozdělila do dvou etap.

První zahrnuje stavební zajištění objektu, na němž dělníci právě pracují, a montáž veškerých rozvodů a sítí. Skončit by měla na konci tohoto roku.

Fotogalerie

Začátkem ledna 2015 bude pokračovat druhá etapa. Během ní se rozšíří nákupní molo a zároveň stavbaři dokončí kryté parkoviště s kapacitou asi sedmdesát míst. Hotovo bude podle plánů v listopadu příštího roku.

Velké slovo u rekonstrukce mají památkáři. Celý baťovský areál je totiž památkově chráněný.

„Tato budova je obzvláště cenná. Je nejstarším objektem v areálu a není ještě tak typická pro tovární architekturu jako pozdější monolitické skelety,“ popsal Ladislav Buchta z Národního památkového ústavu v Kroměříži.

Třináctou budovu nechal Tomáš Baťa postavit už v roce 1918. V roce 1955 tady vyměnili dřevěné stropy za betonové a o dva roky později udělali ještě další úpravy.

„Jinak jsou ale konstrukce původní,“ upozornil Buchta.

Památkáři s plány souhlasí

Firma PMT Real, která v továrním areálu vlastní pouze Třináctku, nyní připravuje výměnu oken, dveří a zateplení budovy. S těmito opravami už památkáři souhlasili.

„Stavebník musí dodržet velikost, barvu a členění oken i dveří, fasádu může zateplit a obložit cihelným páskem,“ uvedla Barbora Muselíková, která se na zlínské radnici věnuje památkové péči.

Rekonstrukce Třináctky má i podporu architektů. „Tento záměr hodnotíme pozitivně. Určitě pomůže zvýšit občanskou vybavenost v této části města,“ poznamenala hlavní architekta města Dagmar Nová.

Název chystaného nákupního domu je OD 13. A nejde o jediný projekt v baťovském areálu, při němž má z tovární budovy vzniknout obchodní centrum.

Ambiciózní plán už představila firma Cream, která v areálu vlastní řadu pozemků a budov. Na místě zbourané 24., 25. a 26. budovy chce vybudovat multifunkční centrum s názvem Fabrika. Ta se má začít stavět na přelomu let 2015 a 2016 a hotovo bude podle plánů do dvou let (více zde).

Uherskohradišťská firma jej jako konkurenci nevnímá. „OD 13 si nabídkou sortimentu a služeb své zákazníky jistě najde,“ prohlásil Červínek.

A podobně vidí možnou konkurenci i Cream. „Aktivně podporujeme východní část areálu a firmě PMT Real přejeme hodně úspěchů,“ uvedla marketingová ředitelka společnosti Jaroslava Němcová.

Opravou 13. budovy se dovrší rekonstrukce celé „jedničkové řady“ v bývalých baťovských závodech. Novotou září sousední Dvanáctka, do níž se mimo jiné přestěhovala krajská policie, stejně jako Čtrnáctka a Patnáctka, v nichž sídlí krajská knihovna, muzeum a galerie.

„Záměr rekonstruovat Třináctku vnímám pozitivně. Jde o poslední budovu ve východní části areálu, která opravu potřebovala,“ konstatoval náměstek zlínského primátora Aleš Dufek.

Zdroj: http://zlin.idnes.cz/obchodni-centrum-ve-13-budove-svitu-ve-zline-fka-/zlin-zpravy.aspx?c=A140721_2083742_zlin-zpravy_ras

zpět