Torzo na sídlišti Jižní Svahy chce Zlín zbourat do konce roku

zpět

Torzo na sídlišti Jižní Svahy chce Zlín zbourat do konce roku

O betonové torzo obchodního domu na sídlišti Jižní Svahy ve Zlíně se jeho majitel už dlouho nestará. Radnice se proto snaží dosáhnout toho, aby šla ještě letos velká a nevzhledná stavební kostra k zemi.

„Vydali jsme pravomocné rozhodnutí, v němž jsme majiteli stavby nařídili udělat zabezpečovací práce a pořídit si statický posudek. Nic z toho ale ve stanovené lhůtě nevykonal,“ popsal vedoucí stavebního úřadu zlínské radnice Petr Skácel.

V této fázi se do věci musí vložit město. Na něm teď je, aby si objednalo statické posouzení torza. Od jeho výsledku se bude odvíjet další postup.

„Pokud znalec řekne, že je stavba ve velmi špatném stavu a ohrožuje své okolí, vydáme demoliční výměr,“ upřesnil Skácel.

„Uděláme vše pro to, aby torzo šlo ještě do konce roku k zemi,“ ujistil mluvčí magistrátu Zdeněk Dvořák.

Radnice by místo torza ráda viděla služby pro obyvatele

Majitelem nedostavěného obchodního centra je firma EKZ Zlín rakouského podnikatele Franze Wokatsche. Původně plánoval, že obchodní centrum dokončí (více zde). Pokud nyní torzo po vydání demoličního výměru nezbourá, odstraní ho na vlastní náklady město.

To by mohlo stát až deset milionů korun. Peníze by pak požadovalo po majiteli a věří, že by na ně dosáhlo.

„Kdyby vznikla pohledávka, mohlo by město podat návrh na vyhlášení konkurzu na firmu. Nebyly by to mrtvé peníze,“ tvrdí právník radnice Oldřich Hlaváček.

Podle zákona dostane majitel lhůtu k odstranění stavby přiměřenou tomu, o jaký typ objektu se jedná. V tomto případě by nešlo o dny či týdny, ale o měsíce.

Vedení radnice doufá, že na konci roku už několikapatrová betonová kostra budovy na Jižních Svazích nebude.

Místo ní by mohla vzniknout nejprve odpočinková zóna, která naváže na současný centrální park.

„V dlouhodobějším horizontu bychom zde rádi viděli zázemí pro služby, které dosud obyvatelům Jižních Svahů chybí. Například lékaře nebo detašované pracoviště magistrátu,“ doplnil náměstek primátora Ondřej Běták.

Zdroj: http://zlin.idnes.cz/zlin-chce-zbourat-torzo-na-sidlisti-jizni-svahy-ftl-/zlin-zpravy.aspx?c=A140723_2084385_zlin-zpravy_ras

zpět