Šebestián Zelina

Narozen: 29.9.1928 Kurovice

Zemřel: 29.5.1991 Zlín

Architekt Šebestián Zelina se narodil v obci Kurovice nedaleko Kroměříže v roce 1928. Vyučil se u Baťů zedníkem a posléze pokračoval ve studiu na střední průmyslové škole v Přerově a nakonec na VUT v Brně. Pracoval převážně ve Stavoprojektu Gottwaldov, nicméně kariéra architekta Š.Zeliny je neodmyslitelně spojena i s dalším zlínským fenoménem minulosti - agrokombinátem JZD Slušovice. Invenční, rychlý a nadmíru pracovitý architekt, se velmi hodil do dynamické koncepce ředitele Františka Čuby - jakéhosi "baťovského" pokračovatele a strůjce slušovického zázraku podnikání v dobách socialismu.

Do architektury města Zlína se Zelina nezapomenutelně zapsal zejména spoluprací na projektu I. etapy sídliště Jižní svahy 1968-80 (spolu s J.Gřegorčíkem). Vzniknul tak jedinečný soubor mnoha typů bytových domů, který ovšem velmi citlivě zapadl do rázu předchozí baťovské architektury Zlína. Středobodem pak velkokapacitný obloukový dům I.segment (opakován i v etapě II). Byl autorem i většiny ostatní infrastruktury sídliště - školy, školky objekty pošty a samoobsluh.

Byl autorem Střední průmyslové školy (1967). Na svou dobu zcela jedinečných konstrukčních metod využil při spolupráci na výstavbě Zimního stadionu 1967.

Na konci let 70-tých, kdy započala intenzivní spolupráce z JZD Slušovice navrhuje ve Zlíně na ulici Dlouhé trojici Obchodních domů (1979-81). Následně pak pro Agrokobinát realizuje například Dostihový areál a Derby centrum (1982) známé jako "Sud", Administrativní budovu (1987) Bankovní dům (1988), Parkohotel Všemina, Motorest Všemina a další. Š.Zelina byl autorem i řady staveb v zahraničí např. velvyslanectví SSSR v Ženeve.

Šebestinán Zelina byl mimo jiné také velký znalcem, milovníkem a sběratelem umění. Zemřel po statečném boji se zákeřnou chorbou ve Zlíně v roce 1991.