Rozhodnuto: malá pošta v centru, velká ve Svitu

zpět

Rozhodnuto: malá pošta v centru, velká ve Svitu

Poštovní služby nezmizí z centra Zlína ani po přemístění hlavního sídla České pošty z náměstí Míru do 32. budovy v bývalém továrním areálu firem Baťa Svit.

Město se dohodlo s vedením tohoto státního podniku na tom, že zřídí několik poštovních přepážek v prostorách, kde v současné době sídlí Galerie pod radnicí. Otevřené budou k 1. listopadu. V dnes zaslané tiskové zprávě to sdělil mluvčí zlínského magistrátu Zdeněk Dvořák.

O zřízení alespoň několika přepážek usiluje město od chvíle, kdy Česká pošta oznámila svůj úmysl odejít z náměstí Míru.

„Desítky let jsou lidé zvyklí chodit na poštu na náměstí Míru. Tyto návštěvy často spojují s pochůzkami na radnici či nakupováním. Považovali jsme nutnost dosáhnout toho, že zde zůstanou alespoň některé přepážky. Je dobře, že jsme se nakonec dohodli," konstatoval 2. náměstek primátora Aleš Dufek, který společně s primátorem Miroslavem Adámkem vedl řadu jednání v této věci s představiteli České pošty.

Pro zřízení nových poboček v centru město vytipovalo hned několik prostor, které vlastní. Zprostředkovalo také České poště konkrétní nabídku soukromého subjektu podnikajícího na náměstí Míru. Vedení České pošty si nakonec po několika návštěvách Zlína vybralo místo, které má v současnosti pronajato Galerie pod radnicí.

„Bylo to těžké rozhodování, ale nakonec jsme upřednostnili zájem veřejnosti mít v blízkosti náměstí Míru poštu. S provozovatelem galerie jsme se dohodli na ukončení smlouvy a snažíme se pro něj najít jiné vhodné prostory," prohlásil Miroslav Adámek.

Stejně jako Česká pošta rozhodla o tom, kde zřídí nové přepážky, rozhodla i o termínu, kdy je otevře. „Bude to až několik měsíců po zahájení provozu v novém hlavním sídle pošty v bývalém továrním areálu. S tímto rozhodnutím nedokážeme nic udělat," přiznal primátor.

Se stěhováním „Pošty 1" z náměstí Míru mimo centrum Zlína vedení radnice nesouhlasí od chvíle, kdy se o tomto záměru dozvědělo z médií. Při opakovaných jednáních upozorňovalo představitele České pošty například na to, že lidé jsou zvyklí za jejich službami chodit do centra Zlína už desítky let a že je náměstí Míru dobře přístupné prostřednictvím MHD. Rozhodnutí, kde bude mít své hlavní zlínské sídlo, je plně v kompetenci České pošty, protože jde o státní podnik a město Zlín v něm nemá žádné majetkové ani personální zastoupení. Jako hlavní důvod stěhování uvedla Česká pošta fakt, že v současném objektu na náměstí Míru, který vlastní soukromý subjekt, platívysoký nájem.

Své nové sídlo v bývalém továrním areálu chtěla Česká pošta otevřít k 1. dubnu, nakonec tento termín o několik měsíců posunula.

„Základní nedostatky, na které od počátku upozorňujeme, ale ani tak nevyřešila a hned tak nevyřeší. Mám na mysli především dostupnost prostřednictvím MHD. Handicapem je i to, že bývalý tovární areál se stále ještě „neusadil," upozornil Aleš Dufek.

Sbohem, náměstí. Pošta nabírá směr Svit

Sobota 29. června 2013 pravé poledne. Okamžik, kdy hlavní pobočku České pošty ve Zlíně na náměstí Míru definitivně opustí poslední zákazník. Završí se tak několikaměsíční proces plánů státního podniku, který po desetiletích centrum města opouští kvůli vysokému nájmu ve stávajícím objektu. Nová pobočka největší pošty v kraji se klientům otevře už tuto neděli.

„V sobotu poštu na náměstí Míru po skončení provozní doby uzavřeme a vypukne akce „kulový blesk", kdy hlavní pobočku během pár hodin přemístíme do areálu Svitu do 32. budovy," sdělil ředitel odboru komunikací České pošty Ivo Mravinac.

Podle něj by se nová pobočka měla zákazníkům v nových a moderních prostorách otevřít dle řádné provozní doby už v neděli. Plný provoz pak novou poštu čeká od pondělí 1. července. Po určitou dobu budou ve Svitu fungovat pošty dvě.

„Stávající malou pobočku, která již nyní v areálu funguje, necháme po přechodné období souběžně otevřenou zejména pro firemní klientelu, abychom zajistili plynulý rozjezd hlavní pošty na novém místě," vysvětlil Mravinac. Přechodné období by po-
dle něj mělo trvat asi měsíc. Poté bude menší pošta v areálu uzavřena.

Na žádost města mezitím pošta stále hledá vhodný prostor pro zachování několika přepážek v centru krajského města.

„Zatím nepadlo rozhodnutí. Najít odpovídající prostory je náročný proces, musí splňovat řadu technických parametrů," uvedla už dříve mluvčí České pošty Marta Selicharová. Město se státním podnikem v tomto směru spolupracuje a nabídlo několik vhodných prostor.

„Finální rozhodnutí je ovšem zcela na vedení podniku," uvedl před časem mluvčí zlínského magistrátu Zdeněk Dvořák. Menší pobočka v centru města by se podle odhadů pošty mohla otevřít zákazníkům pravděpodobně na podzim letošního roku.

zpět