Ředitelka Baťova institutu ve Zlíně: Chceme, aby si to lidé u nás opravdu užili

zpět

Ředitelka Baťova institutu ve Zlíně: Chceme, aby si to lidé u nás opravdu užili

Část nového Baťova institutu v areálu Svitu ve Zlíně se otevřela veřejnosti 1. května. 14. budova přivítala návštěvníky novými expozicemi Muzea jihovýchodní Moravy a Krajské galerie výtvarného umění. Jak vlastně funguje Baťův institut, vysvětluje jeho ředitelka Lenka Struhárová Jančaříková.

Co je vlastně Baťův institut, proč vznikl?

Architektonická soutěž na rekonstrukci 14. a 15. budovy byla sice vyhlášena v roce 2009, ale už mnohem dříve se hovořilo o tom, že by si tři krajské kulturní a vzdělávací instituce, jako jsou knihovna, galerie a muzeum, zasloužily mnohem reprezentativnější a pro návštěvníky příjemnější prostory. Jen se pořád hledalo místo. A samozřejmě se nabízel bývalý baťovský areál, místo, které je prakticky v centru Zlína. Chvíli trvalo, než se vyřešily majetko-právní vztahy, ale dobrá věc se podařila. Máme nádherné zrekonstruované budovy a prostory, které nám ostatní podobné instituce z celé republiky v dobrém závidějí. Baťův institut je tedy prostor, ve kterém se snoubí kultura, umění, vzdělávání i volnočasové aktivity.

Jaké věci má institut na starosti? Co vše zajišťuje?

Baťův institut má na starosti veškeré provozní věci, které souvisejí s budovami a kvalitním fungováním Muzea jihovýchodní Moravy, Krajské galerie výtvarného umění a do budoucna i Krajské knihovny Františka Bartoše. Snažíme se vytvořit zázemí pro tyto instituce, děláme také propagaci a marketing. Zároveň budeme pořádat také vlastní akce.

Jak jste spokojena s prvním měsícem fungování po otevření 14. budovy?

Veřejnost ví, že se otevření 14. budovy dvakrát odložilo, nebylo to jednoduché pro nikoho ze zainteresovaných. Rekonstrukce staré budovy je vždycky složitější než stavba nové, to se projevilo i na našich budovách. Otevřeli jsme 1. května a já jsem dnes ráda, že se nic neuspěchalo. Hned první den přišla necelá tisícovka návštěvníků, jezdí už i zájezdy ze zahraničí, každý den k nám chodí návštěvníci, kteří odcházejí nadšeni z nových expozic a obohaceni o zážitky z nich. Ale abych odpověděla na vaši otázku pořád je co vylepšovat. Dokončuje se vstupní foyer, informační systém celé budovy, dolaďují se detaily ve stálých expozicích i drobné organizační nedostatky v návaznosti na první zkušenosti z ostrého provozu. Vždycky se ale budeme snažit, aby to bylo ještě lepší a návštěvník od nás odcházel spokojen.

Mají lidé zájem o expozice?

Lidé mají o expozice velký zájem. Spousta jich i volá ze všech koutů naší republiky, ptají se na rezervace, pomáháme těm, kteří si chtějí vstupné rezervovat přes internet a nevědí, jak na to, řešíme zkrátka návštěvníky každý den. Někdy se samozřejmě stane, že naše pracovnice v recepci řeší zároveň telefonáty i příchozí návštěvníky, takže potom musí být příchozí trpělivější, ale snažíme se maximálně vyhovět všem. Expozice muzea i galerie jsou opravdu nádherné a lidé to oceňují.

Myslíte si, že výše vstupného je adekvátní?

Já si dovolím odpovědět rovněž otázkou. Kdo vlastně ví, jaká výše vstupného je adekvátní? Myslím si, že to, zda jsme stanovili odpovídající výši vstupného, nám ukáže teprve čas. Máme opakovanou zkušenost, že některým návštěvníkům se zdá vstupné vysoké, ale potom si prohlédnou expozice a většinou řeknou, že to opravdu za tu cenu stálo. Návštěva muzea stojí 129 korun. Galerie také. Pokud chcete navštívit obě expozice, zaplatíte 199 korun. Krátkodobé výstavy muzea i galerie stojí 59 korun, máme zvýhodněné vstupné pro studenty, seniory a rodiny s dětmi. Během roku budeme samozřejmě organizovat řadu akcí se speciálním vstupným či některé dokonce se vstupem zdarma. Srovnejte si třeba výši vstupného do kina. Když začínaly multiplexy, také se všem zdála cena příliš vysoká! Teď už to všem přijde běžné. Nechci srovnávat, ale podle mého názoru je výše vstupného v pořádku. Máme tady naprosto unikátní expozice evropského formátu, skromnost není na místě.

Je 14. budova v konečné fázi nebo se ještě bude něco měnit?

Jak jsem již zmínila, stálé expozice muzea a galerie jsou téměř dokončeny až na malé detaily. Určitě se ale budou měnit k lepšímu vstupní prostory 14. budovy. Musíme však chvíli počkat na dokončení 15. budovy a platformy. Významně také posílíme služby návštěvníkům, namátkou například nabídku propagačních a upomínkových předmětů, různých věrnostních benefitů, dárkových poukazů či nabídku klubového členství.

Když hovoříte o 15. budově, co v ní vlastně všechno bude?

Do budovy se přestěhuje v průběhu letních prázdnin Krajská knihovna Františka Bartoše, která tím získá mnohem modernější prostory i vybavení pro čtenáře. Bude tam knihovna pro dospělé i dětské čtenáře, čítárna, v prvním patře pak prostory pro pořádání konferencí, seminářů a kulturních akcí. V tomto patře navíc návštěvníky potěší kavárna a další zázemí pro příchozí. Sklad knihovního fondu se přestěhuje do podzemních prostor platformy mezi budovami.

K čemu slouží prostor mezi oběma budovami?

Prostoru mezi 14. a 15. budovou říkáme platforma a všichni se moc těšíme, až ji zprovozníme. Což bude v čase, kdy začne fungovat pro veřejnost 15. budova. Máme v plánu platformu uvést do života nejrůznějšími akcemi, jako jsou koncerty, happeningy, klidně i venkovní výstavy, workshopy… Domlouváme spolupráci s Mezinárodním festivalem filmů pro děti a mládež ve Zlíně, letos se u nás zatím bude konat akce Duhová kulička party, a to před 14. budovou a v jejím foyer, ale festival má do budoucna zájem i o platformu. Oslovují nás také firmy, které by u nás rády pořádaly akce pro své zaměstnance, organizátoři konferencí… Rádi bychom vyhověli všem, ale počkáme-li, až otevřeme 15. budovu, budeme moci nabídnout širší rozsah služeb pro všechny.

Kdy se 15. budova otevře veřejnosti?

Zatím nepadl žádný oficiální termín, ale mělo by to být někdy na přelomu září a října.

Mohou návštěvníci kromě vernisáží muzea a galerie čekat také nějaké další akce? Bude něco organizovat i přímo Baťův institut?

Samozřejmě. Chceme, aby to tady žilo. Už teď plánujeme spolupráci s Univerzitou Tomáše Bati a dalšími významnými institucemi a firmami nejen v regionu. Takovou první vlaštovkou z akcí, které organizujeme, bude Galerijní a muzejní noc v pátek 7. června. Zúčastní se jí 16 galerií, muzeí a kaváren ve Zlíně. Každá instituce nabídne zajímavý program, návštěvníci budou moci využít historického autobusu a trolejbusu k přesunu mezi nimi. Před 14. budovou a ve foyer zahrají muzikanti ze Základní umělecké školy Morava, venku bude občerstvení, prodej dekorativních a keramických předmětů. Krajská galerie připravila program pro děti i jejich rodiče, expozice budou také otevřeny. A co je důležité, vstup pro všechny zdarma. Takže když to shrnu, návštěvníci se u nás obecně mohou těšit na zajímavý program. Naším cílem je, aby se Baťův institut ve Zlíně stal místem, kam se lidé všech generací budou pravidelně vracet. Třeba proto, že se tady cítili dobře, dozvěděli se něco nového a strávili u nás příjemný čas. Uděláme pro to maximum.

zpět