Park Komenského. Jak bude vypadat zjistíte na výstavě na radnici

zpět

Park Komenského. Jak bude vypadat zjistíte na výstavě na radnici

Zlín – Nové stromy a keře, tvarované stěny z dřevin, ulice Školní jako pěší zóna, elegantní lavičky, dětské hřiště, altán pro odpočinek i hudební produkce, veřejně přístupná wi-fi. Park Komenského v centru Zlína projde v nadcházejících měsících zásadní změnou. Jeho rekonstrukce právě začala a potrvá do začátku července. Stavební náklady dosáhnou částky 35 milionů korun bez DPH, až 85 procent nákladů město získá zpět z evropských zdrojů.

V posledních letech byl park Komenského už značně zchátralý, což mu ubíralo na oblibě. "Nejlepší roky má dávno za sebou. Poznat to bylo na lavičkách, chodnících i dětském hřišti. A také na zeleni. Různá zákoutí z přerostlých keřů dělala radost snad už jen bezdomovcům nebo těm, co se potřebovali vyspat z "opice." Běžným návštěvníkům rozhodně ne," konstatoval primátor Miroslav Adámek.

Právě neutěšená zákoutí z parku Komenského díky rekonstrukci zmizí. Jedním z jejich hlavních cílů je totiž celý prostor prosvětlit. Přebujelé keře budou upraveny či nahrazeny jinými, to samé platí pro stromy. Park bude paradoxně vzdušnější i přes to, že v něm dřevin a keřů přibude. "Toho dosáhneme systémem výsadby. Třeba z celkového počtu 296 nových stromů bude hned 237 kusů vysazeno do elegantních tvarovaných stěn," prozradil náměstek primátora Bedřich Landsfeld, do jehož kompetencí patří zeleň. Keře se budou sázet ve velkém, nově se jich v parku objeví hned 3 984 kusů. Počítá se také s výsadbou 11 434 trvale rostoucích květin.

Složení stávajících stromů dozná změn. Hned v úvodu rekonstrukce bude odstraněno 67 kusů s obvodem nad 80 centimetrů a také některé drobnější. Ve dvaceti případech je důvodem jejich nevalný zdravotní stav a špatné vyhlídky do budoucna, zbylé ustoupí stromům novým. Jeden vzrostlý jedinec bude přesazen do jiné části parku, další se dočkají odborného ošetření. "Pro tyto zásahy jsme vytipovali celkem 73 stromů, tedy všechny, které takové ošetření potřebují," ujistil Ivo Divoký, vedoucí Odboru městské zeleně magistrátu.

Do vzhledu parku promluví i zbourání budovy Dopravní společnosti Zlín – Otrokovice, ve které se prodávají jízdenky. Nahrazena bude moderním objektem, který s parkem lépe splyne. Pro ty, kteří se chtějí blíže seznámit s budoucím vzhledem parku Komenského a nechtějí čekat do července, bude připravená výstava v Galerii 2. patro, která se nachází v budově radnice na náměstí Míru. "K vidění zde bude například situační plán nové podoby parku a vybrané vizualizace. A také fotografie současného stavu, kvůli srovnání," sdělil Bedřich Landsfeld a dodal, že výstavu bude možné navštívit od pondělí 13. do pátku 31. ledna.

Díky novému vzhledu se park Komenského více propojí s přilehlou ulicí Školní. A budovou bývalé knihovny, která letos také projde významnou proměnou. Po nutných opravách a dispozičních změnách začne sloužit organizacím z oblasti kultury. "Zázemí poskytne třeba folklórním souborům, dechovému orchestru či divadelníkům. Konečně dostanou prostory, ve kterých budou moci zůstat natrvalo, protože tato budova je a bude v majetku města," uvedl náměstek primátora Miroslav Kašný. Bývalé knihovny si užijí i rodiče s dětmi, kterým bude sloužit tzv. Family point, tedy místo, kde bude možné přebalit či nakojit mimina, pohrát si v herně nebo se dozvědět informace o nabídce pro volný čas. Působit zde bude také Klub seniorů.

Rekonstrukce parku Komenského je v poslední době již třetím významným projektem, který má pomoci vylepšit vzhled a funkčnost centra Zlína. První z nich – rekonstrukce Gahurova prospektu v prostoru před Kongresovým centrem - je již dokončen. Prostranství nyní protínají zapuštěné chodníky, v jejichž stěnách je instalováno osvětlení. Okraje jsou určené pro sezení. Kolem chodníků je vysazen kvalitní parkový trávník, kterému neublíží ani přecházení či ležení osob. Instalováno bylo nové veřejné osvětlení na šestimetrových stožárech. Rekonstrukcí prošly pěší trasy v okolí a byl zřízen nový bezpečný přechod ke Kongresovému centru a rektorátu Univerzity Tomáše Bati. Návštěvníci budou moci využívat vodní pítka, na bezpečnost dohlíží dvě kamery Městské policie. "Celý prostor je pokrytý signálem WiFi, což je určitě také příjemná zpráva," doplnil Jiří Kadeřábek, 1. náměstek primátora, do jehož kompetence patří výstavba.

Zásadním způsobem se také mění podchod z náměstí Práce k bývalému továrnímu areálu firem Baťa a Svit. Došlo už k odstranění nadzemních objektů, počítá se s osazením nového výtahu, modernizací vnitřních částí, opravou veřejných sociálních zařízení, novým osvětlením a kamerovým systémem a také rekonstrukcí technického zázemí. Práce skončí v první polovině letošního roku.

zpět