Park, hřiště nebo škola? Zlín řeší, co s pozemky pod Kaskádou

zpět

Park, hřiště nebo škola? Zlín řeší, co s pozemky pod Kaskádou

Město Zlín koupí za 80 milionů pozemky u sportovní haly, kde mělo vyrůst obchodním centrum Kaskáda. Investor zkrachoval a radnice teď hledá nové využití ploch. Mohou sloužit odpočinku, sportu či vzdělávání.

Plány na výstavbu sedmipatrového obchodního a zábavního centra Kaskáda, jež mělo stát poblíž centra Zlína pod sportovní halou, zůstanou jenom na papíře. Investorská firma ECM se totiž dostala do konkurzu a vedení radnice se už dohodlo s jejím věřitelským výborem na odkupu pozemků, na nichž se mělo stavět.

Jak měla vypadat Kaskáda

Vizualizace Společenského a obchodního centra Kaskáda ve Zlíně.

Ve čtyřech kaskádově odsazených nadzemních a třech podzemních podlažích mělo být k dispozici přes 120 obchodů, restaurací, dětských koutků, fitness a wellness center.

Pozemky na stavbu koupila od zlínské radnice v roce 2006 za 80 milionů korun firma Graslon, dceřiná společnost gigantu ECM.

Ten je v současné době v úpadku a má dluhy ve výši až čtyři miliardy korun. Přesto zástupci ECM ještě před rokem tvrdili, že by se zábavní centrum mohlo dostavět v roce 2015.

Zhruba 16 tisíc metrů čtverečních město získá za 80 milionů korun. Tedy za tutéž cenu, za kterou stejné plochy v roce 2006 ECM prodalo. Podpis budoucí kupní smlouvy schválili radní a ve čtvrtek řekli ano také zastupitelé. Proti byl jen jeden z jednačtyřicetičlenného sboru.

Město se tak zbaví jedné ze svých zátěží a dostane šanci pro další rozvoj.

"Vyřešíme tak velký problém," tuší náměstek primátora Aleš Dufek z TOP 09/STAN. "Jsem ale pořád lehce nervózní - dokud není smlouva podepsaná, nic jistého není," dodal opatrně.

Developerská firma uvažovala o výstavbě obchodního centra Kaskáda několik let. Mnoho lidí sdružených do občanských iniciativ však bylo proti. Říkali, že obchodů je v krajském městě už dost a že místo pod sportovní halou pro tak velkou stavbu není vhodné.

Spor se nakonec vyřešil sám. Společnost ECM se dostala do finančních potíží, spadla do konkurzu a loni se rozhodla, že ve Zlíně stavět nebude. A město se do věci vložilo, aby pozemky získalo zpátky.

"Mimo jiné i proto, že nevíme, co by na nich chtěl postavit nový majitel," upozornil Dufek.

Lukrativní plocha by se také mohla v rámci konkurzu zablokovat a ležela by pak dlouho ladem, což by byla ještě horší varianta.

Problém s penězi: radnice si musí půjčit

Drobný problém je ovšem v ceně: město 80 milionů korun v pokladně nemá a bude si je muset půjčit. "Dočerpáme stávající úvěr, který máme schválený," upřesnil ekonomický náměstek Bedřich Landsfeld.

Někteří opoziční zastupitelé si myslí, že cena mohla být nižší. "Nejsme viníky této situace. Proto bych viděl prostor pro jednání o snížení ceny," naznačil šéf zastupitelů ODS Miroslav Hladík.

Podle Dufka je však 80 milionů maximum možného. ECM chtělo původně až 140 milionů korun. "Se zpětným odkupem za stejnou cenu nemám problém," reagoval Marián Lehocký, který vede zastupitele ČSSD.

Město musí smlouvu uzavřít do konce března. Když to udělá, začne řešit další, možná ještě složitější úkol: jak plochy, na kterých je dnes parkoviště a točna městské hromadné dopravy, využít.

Obchody ne, těch je dost

Dufek zmínil park jako levné a pro veřejnost přijatelné řešení. Podle Lehockého by měly být pozemky využity pro sport či vzdělávání, například pro Univerzitu Tomáše Bati. Další zastupitelé mluvili o kulturních aktivitách i zachování parkovacích míst.

Všichni se však shodují v jednom: obchodní centrum by tam vyrůst nemělo. "Prodejních ploch je ve Zlíně nadbytek," je přesvědčen Lehocký.

Odkupem pozemků se městu navíc uvolní ruce, bude moci zrekonstruovat přilehlou křižovatku ulic Mostní a Březnická, což by se mělo stát už příští rok. V roce 2015 by mohla přijít na řadu sama Mostní ulice, jež je v mizerném stavu. Ve větším klidu se také přestěhuje točna do Antonínovy ulice.

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/zlin-ziskal-pozemky-pod-obchodnim-centrem-kaskada-fs1-/domaci.aspx?c=A130314_1899860_zlin-zpravy_ras

zpět