Nový obchodní dům v budově 13 chtějí otevřít ještě před Vánocemi

zpět

Nový obchodní dům v budově 13 chtějí otevřít ještě před Vánocemi

Nejstarší budova bývalého továrního areálu z roku 1920 číslo 13 má začít sloužit veřejnosti ještě do konce letošního roku. Nabídnout má především kavárny, restaurace a síť obchodních služeb pro střední třídu. To vše v novém Obchodním domě 13.

„Nikdy jsme neuvažovali o zbourání budovy a výstavbě nové. Někomu se může zdát, že se s budovou dlouho nic neděje, ale mělo to své důvody," vysvětlil spolumajitel a předseda představenstva společnosti PMT REAL Josef Janíček.

Ta budovu koupila v roce 2005 se záměrem ji zrekonstruovat. Tomu však musel předcházet nezbytný statický průzkum, protože původní dokumentace z baťovské éry se nenašla a dokumenty o rekonstrukci z roku 1956 také chybí.

Následně bylo potřeba provést statické zpevnění budovy svázáním ocelovou konstrukcí zevnitř, podobně jako tomu bylo u budovy číslo 12, kde dnes sídlí krajské ředitelství Policie ČR.

„K dnešnímu dni jsme do projektu investovali zhruba třicet milionů korun," řekl Josef Janíček.

Dokončení už letos

S dalšími pracemi se má začít již v červenci, a pokud vše půjde podle plánu, do konce listopadu by měla být hotová první etapa. Ta se má týkat především venkovní fasády. Má dojít k jejímu zateplení a výměně oken. Také budou vytvořeny prostory pro kavárny a restaurace v přízemí a obchodní prostory v prvním patře.

Ve druhé etapě má být v další části přízemí vybudováno parkoviště pro osmdesát aut. Nad ním vzniknou obchodní prostory, které budou plynule přecházet i do vedlejší části budovy. Tím se vytvoří největší obchodní molo ve Zlíně o celkové rozloze kolem tří a půl tisíce metrů čtverečních.

Zájemci o pronájem těchto ploch by se měli zaměřit především na služby cílené na střední třídu.

„Již nyní vyjednáváme s téměř třemi stovkami zájemců," sdělil Josef Janíček. Nabízet mají široké množství obchodních služeb, například čerstvé potraviny z regionálních řeznictví či pekáren.

Ve třetí etapě je pak v plánu vybudování fitnesscentra, bowlingu a dalších zařízení sloužících k zábavním a odpočinkovým aktivitám ve třetím patře. Ve čtvrtém pak vznikne datové centrum a kanceláře. Páté patro chce investor přebudovat na loftové byty, ze kterých díky jejich umístění bude pěkný výhled na město.

Nové centrum obchodu a služeb však vyvolává také otázky.

„Jsem docela zvědavý, jak to bude fungovat. Jestli těch nákupních center už ve Zlíně vzhledem ke kupní síle lidí není moc," nechal se slyšet majitel obchodu s bytovým textilem František Pastierčin.

„Mohlo by to mít vliv na cenu pronájmu prodejních ploch. Čím více jich bude, tím by mohla být jejich cena nižší," dodal.

Situaci sledují také majitelé jiných obchodních center ve Zlíně. Jedním z nich je i OD Prior. „Nějaký vliv to na nás samozřejmě mít bude, ale příliš se toho neobáváme," nechal se slyšet předseda představenstva Adolf Vlk.

„Konkurence je všudypřítomná a musíme na ni reagovat," dodal.

Nabídli spojit opravu Prioru 
s parkovištěm

Také proto plánují rekonstrukci. O té se již mluvilo před časem, ale nakonec byla odložena.

„Je mi velmi líto, že k rekonstrukci nedošlo. Plány, na kterých se podílelo i město, vypadaly velmi dobře," řekla městská architektka Dagmar Nová. Společnost před časem dokončila rekonstrukci prostějovského Prioru, v současnosti připravuje opravy přerovského a zlínský by měl přijít na řadu za dva nebo tři roky.

„Také jsme již před lety přislíbili spolupodílení se na opravě parkoviště pod Priorem, které patří městu," sdělil Adolf Vlk. Podle něj je vhodné, aby obě akce probíhaly současně. Na to se připravuje i magistrát.

„Máme zpracovánu studii, která toto parkoviště řeší. Dle ní by zde mohlo dojít i k vybudování podzemního parkoviště. Zatím jde ale pouze o studii, dále se projekt neposunul z důvodu jiných priorit," osvětlil přípravy mluvčí radnice Zdeněk Dvořák.

Dalším efektem je, že centrum města se pomalu, ale jistě začíná přesunovat do bývalého továrního areálu. To vítají především ti, kteří v něm sídlí, protože se tím může zvýšit koncentrace lidí v tomto prostoru.

„Líbí se nám tento progresivní vývoj areálu bývalých Baťových závodů," sdělila vedoucí marketingového oddělení společnosti Cream Real Estate Jaroslava Němcová.

„Těší nás, pokud projekt max32 byl inspirací pro záměr této revitalizace," dodala. Také 14|15 BAŤŮV INSTITUT obecně podporuje jakékoli aktivity vedoucí k oživení bývalého areálu Svitu.

„Těšíme se na přivedení dalšího života a ruchu do okolí našich budov, ať již se investor rozhodne pro jakékoliv přípustné využití území, samozřejmě z našeho pohledu ideálně v oblasti služeb," řekla ředitelka 14|15 Baťova institutu Lenka Struhárová-Jančaříková.

ROMAN BUČEK

zpět