Ne-baťovské tovární městečko Crespi d´Adda

zpět

Ne-baťovské tovární městečko Crespi d´Adda

Firma Baťa stavěla pro své zaměstnance rozvíjejícího se obuvnického koncernu nejprve celé dělnické kolonie a později samostatná města, na jejíchž plánech se podílely celé týmy architektů. Původní myšlenka ideálního průmyslového města však nepocházela přímo od Baťů. Podobná města - jakási symbióza továrny, dělnických domů a městské infrastruktury -  vznikala po světě již od dob počátku průmyslové revoluce. Jedno takové "ideální městečko" Villaggio Crespi d´Adda se nachází v severoitalské oblasti poblíž Bergama.

Toto "ideální průmyslové městečko" pod názvem Villaggio Crespi d´Adda vzniklo zhruba na počátku 20-tého století, kdy se kolem roku 1900  bohatá rodina továrníka Crespi - zpracovatele bavlny a výrobce látek - rozhodla vybudovat u své továrny na břehu řeky Adda takzvané "ideální dělnické městečko".

Movitý majitel továrny (podobně jako později firma Baťa) nechal zbudovat celý komplex obytných domů v podobě celého městečka pro své zaměstnance a jejich rodiny prakticky na zelené louce .

 

Součástí městečka byly kromě obytných domů rovněž zahrady, určené i k pěstování zeleniny, veřejné lázně, veřejná prádelna pro ženy zaměstnanců. Chybět nemohla například škola, hřbitov nebo kostel. Samozřejmostí bylo zdravotnictví zdarma v místní nemocnici.Továrník Crespi se takto snažil zajistit své zaměstnance po materiální i duchovní stránce - jak se říká - od kolébky až po hrob. Pochopitelně ve městečku mohli bydlet pouze zaměstnanci fabriky, čímž byli jaksi dokonale připoutáni svým životem k továrně. Tato myšlenka hrála podstatnou roli i u Baťě, při navhrhování urbanistických plánů a vytváření satelitních městeček po celém světě.

Snad jen ve srovnání s askezí Tomáše Baťi ,vlastní vila podnikatele Crespiho připomíná spíše hradní sídlo. Majitel Crespi se zde mohl cítit jako skutečný vládce továrny, města i jeho obyvatel. V pozdější době se kromě dělnických domů stavěla ve městě i vilová sídla.

Teprve v roce 2003 ustala v továrně definitivně výroba látek, když se levným dovozům z Asie již dalo jen velmi těžko konkurovat. Celý komplex továrního městečka Village Crespi d´Adda je dnes chráněnou světovou památkou UNESCO o které se u nás myslím příliš neví.Nicméně podobně jako baťovské malé Zlíny stojí určitě za vidění!

 

Fotografie a informace převzaty oficiální stránky www.villaggiocrespi.it  kde také najdete mnoho fotografií a dalších informací v mnoha světových jazycích (-:

 

PS: Děkuji paní Martině Mezírkové za laskavé poskytnutí tématu (-:

zpět