MAXIM pension

zpět

MAXIM pension

Základní informace

Rok: 
1994
Architekt: 
Richard Turna

Pension MAXIM - po dlouhých letech půstu v době komunistické normalizace, kdy architekti měli jen málo prostoru k samostatné práci, přilétla v 9O-tých letech volnost a s ní smršt postmoderní architektury. Každý nový dům se musel tvářit maximálně "zajímavě", po letech šedivých paneláků počaly se na stavbách záhy objevovat barevné věžičky, šikminy, okna nejroztodivnějších tvarů za použití nových materiálů, které byly najednou k dispozici. Leč schopnost architektů a hlavně stavebních firem pracovat s materiály nebyla vždy ideální a tak vznikala spousta přiblblostí a domů diskutabilní kvality.

Jedním z objektů, který se docela vydařil (byť se na něj názory značně liší) je polyfunkční dům MAXIM (původně plánován jako pension) - jedno z prvních děl zlínského architekta R.Turny. Zcela nekonvenční objekt byl včleněn mezi obchodní domy na Dlouhé do exterémě úzké proluky klínovitého tvaru, kde fasáda má šířku 5,4 m a dvorní trakt 2,6 m! Prostor ještě zkomplikovalo umístění výtahové šachty vedlejší budovy ČSOB, která tak rozděluje parcelu na dvě části, řešené průchodem širokým kolem 80 cm. Celý objekt je 22 m hluboký a 22 m vysoký.

Použito bylo materiálů v široké a kontrastní barevné škále (jak jinak u postmoderní architektury). Celkově stavba působí značně netradičním dojmem, nicméně je rozhodně zajímavým počinem a svědectvím o způsobu stavitelství krátce po roce 1989.

MAXIM pension
MAXIM pension
MAXIM pension
MAXIM pension
MAXIM pension
MAXIM pension
MAXIM pension
MAXIM pension

zpět