Liškova vila

zpět

Liškova vila

Základní informace

Rok: 
1959
Architekt: 
Zdeněk Plesník

Liškova vila - vila postavená pro hudebního skladatele Zdeňka Lišku je vrcholným dílem architekta Zdeňka Plesníka v realizacích vilových projektů.

Geniální komponista zejména filmové hudby Zdeněk Liška začínal po válce ve zlínském studiu krátkého filmu. Jeho talent byl naplno objeven po relizaci filmu Karla Zemana (Vynález zkázy). Během své dlouhé kariéry později vytvořil svůj charakteristický hudební doprovod k desítkám filmů např. K.Vláčila (Markéta Lazarová, Adelheid), Kadára - Klose (Obchod na Korze), J.Herze (Spalovač Mrtvol)  - celkem asi 160 filmů. Byl autorem hudby taktéž k mnoha seriálům jako jsou Hříšní lidé města pražského a Třicet případů majora Zemana. Zdeněk Liška se ve Zlíně seznámil s cestovateli Zikmundem a Hanzelkou a rovněž taky s architektem Z.Plesníkem, který pro cestovatele ve Zlíně již postavil dva zajímavé vilové projekty. Zdeněk Plesník byl požádán o vypracování projektu vily Z.Lišky.

Na Kudlově za Filmovými ateliéry tak mohl vzniknout velkorysý objekt vilového domu přímo obklopeného přírodou. V tomto díle spojil autor postupy a zkušenosti uplatněné při jeho dřívějších realizacích. Pozoruhodná je zejména rozlehlá více než stometrová hala obývacího pokoje, který volně přecházel v zahradu s bazénem. Volnému splynutí domu s přírodou odpovídá i volba stavebních materiálů (přírodní kámen, cihla, betonové odlitky v pískovém odstínu).

V 70-tých letech odchází Z.Liška ze Zlína do Prahy a objekt byl dále využíván studiem krátkého filmu. Po roce 1989 byl však dům trestuhodně zdevastován a ponechán svému osudu. Teprve v nedávné době nový investor vilu solidně zrekonstruoval, byť se k podobě rekonstrukce objevila i řada výhrad.

Liškova vila
Liškova vila
Liškova vila
Liškova vila
Liškova vila
Liškova vila
Liškova vila
Liškova vila

zpět