Hozova vila

zpět

Hozova vila

Základní informace

Rok: 
1933

Hozova vila - byla postavena podle plánů architekta F.L.Gahury pro významného ředitele baťových závodů Jana (Johna) Hozu v roce 1933. Jan Hoza začínal u Baťů jako strojnický učeň, posléze se stal osobním řidičem Tomáše Bati. V roce 1914 odjel na zkušenou do Ameriky, kde strávil celou válku, získal americké občanství a přijal jméno John. Po návratu pracoval jako správce dílen, později jako ředitel gumárenské výroby. V roce 1939 byl jmenován generálním ředitelem Baťových továren do Belcampu v Americe. Tam strávil nejen období války, ale i svůj zbytek života a do vlasti se již nikdy nevrátil.

Vila byla postavena na Mladcové na konci ulice Fr. Bartoše. Ve srovnání s vilami ostatních ředitelů, je návrh F.L.Gahury poněkud skromější. Fasáda je omítaná. Ze zadní strany vily je zimní zahrada s nekrytou terasou a garáž.V první polovině 50. let byl do vily umístěn dětský domov a v roce 1956 byla do budovy nastěhována mateřská školka, která je zde dodnes.V roce 2011 byla školka definitivně přestěhována do nově opraveného objektu na Mladcové.

Budova byla nakonec českými i americkými soudy přiznána zpět potomkům bývalého majitele, žijícího v USA. Ta se rozhodla budovu prodat uhersko-hradištské firmě Synot-holding (provozující výherní automaty a sázkovou kancelář), která jako jackpot vylosovala totální zbourání této cenné vily. Město tak definitivně přišlo o další část svého Baťovského odkazu.

Hozova vila
Hozova vila
Hozova vila
Hozova vila
Hozova vila
Hozova vila
Hozova vila
Hozova vila
Hozova vila
Hozova vila
Hozova vila

zpět