Dominik Fey

Narozen: 6. 7. 1863 v Písku,

 

Zemřel: 21. 9. 1950 v Uherském Hradišti

Pokud se někdo z architektů a stavitelů, podílel na významných budovách Zlína počátku 20-tého století byl to bezesporu Dominik Fey z Uherského Hradiště. Dominik Fey studoval stavitelství v Praze a byl silně ovlivněn tehdejšími vlivy historizujících slohů. Taktéž vlivy secese, novorenesance a kubismu se v jeho dílech často projevovaly. V roce 1895 si založil vlastní architektonickou kancelář a velmi výrazně působil v domovském Uherském Hradišti. Po celém regionu jihovýchodní Moravy se podílel v mnoha městech zejména na stavbách místních měšťanských škol. V nejbližším okolí Zlína je významná například stavba radnice v Napajedlích, či hřebčína tamtéž.

Přímo ve Zlíně se k první stavitelské zakázce dostal architekt v roce 1896, kdy bylo na místě původní stavby hostince (J.Drahoš 1892) třeba zbudovat moderní neorenesanční dvoj-budovu Občanské Záložny  s hostincem a hotelem. Budova Záložny byla plně dostavěna v roce 1897 a stala se kulturním centrem města Zlína. Proslulá "Záložna" vydržela až do nedávné doby, kdy byla při stavbě obchodního centra Zlaté Jablko zbořena. Nicméně podařilo se zachovat čelní fasádu původních budov a zakomponovat ji do vzhledu nového centra.

Prakticky ve stejnou dobu získal Dominik Fey i další významnou zakázku na výstavbu Měšťanské školy ( donedávna  budovy dnešní Knihovny F. Bartoše).Škola v neorenesančním stylu byla na dlouhá léta a i dnes je dominantou centra městečka Zlína. Původně se jmenovala škola F.Josefa I. později škola J.A.Komenského. Ohledně stvaby školy panovaly značné rozpory mezi stavitelem a tehdejšími představiteli města Zlína. Například dlužná částka za stavbu byla architektovi vyplacena až pod pohrůžkou soudní pře.

Dominik Fey se však nepodílel pouze na výstavbě škol a měšťanských domů - stál rovně u zrodu obuvnického impéria Tomáše Baťi, kdy roku 1906 vytvořil návrh první moderní tovární budovy s klenutými okny u vlakového nádraží. Podobný typ etážovek byl pak v dalších letech častokrát na různých místech továrního areálu opakován. Velká část z nich padla při bombardování Zlína na konci války. Dnes původní budovy reprezentuje částečně již jen budova č. 13, ale i ta je již značně pozměněna.

Dominik Fey zemřel v Uherském Hradišti ve věku 87 let.

 

Realizace ve Zlínském kraji