Bytové domy ve stylu socialistického realismu
zpět
Poválečná výstavba v Československu byla v mnoha městech značně ovlivněna nově příchozími trendy ze Sovětského Svazu a tzv Sorela (socialistický realismus) se začala prosazovat ve znárodněném stavitelsví. Předválečný funkcionalismus byl označen za styl buržoazní a prohnilý a na to bylo třeba patřičně reagovat. U nových staveb se objevuje až geometrická symetrie a také až násilná dekorativní zdobnost. Pro motivy se sahalo až do antiky - všemožné pilíře, pilastry, sloupy, rizality, sochy či sgrafita. Mnohde byla ve stylu socialistického realismu postavena celá nová města (Havířov) nebo městské celky (Poruba).
Ve Zlíně se však díky značné pokrokovosti a doznívající baťovské tradici tento architektonický styl přespříliš neprojevil. Nicméně i zde můžeme najít víceméně zdařilé příklady staveb bytových domů, či celých sídlištních celků (sídliště Kamenná - architekt M.Totušek) z 50-tých let minulého století.
Skupina domů na Padělkách podél dnešní ulice Sokolské byla vystavěna na místě zbouraných baťovských dvojdomků. Součástí domů byl i obchodní parter nebo mateřská školka. Zadními východy se vybíhalo rovnou do zeleně. Obdobný soubor obytných domů vyrostl na volných plochách kolem hlavních městské třídy Leninova (Štefánikova) a Revoluční (tř.T.Bati).
Zvlášť zajímavá je čtveřice domů na Benešově nábřeží z konce let 40-tých od architekta Timotea Slezáka, u kterých se umně podařilo skloubit sorelu a předválečné funkcionalistické prvky (např. arkýře na bocích domů či balkony) - obr. 9,10.11,12,13. Zajímavý je také bytový dům v ulici U Splavu. Ostatní stavby jsou již většinou jen po městě různě rozseté "dvouletky".
Fenoménem poválešné výstavby jsou vchodové plastiky - každý vchod má specifický znak nade dveřmi, které byly specificky navrhovány pro každý dům. Jejich kompletní přehled najdete na konci kategorie Poválečná architektura.
zpět