Baťovské budovy po demolici nahradí obchodní centrum. Uškodí Zlínu?

zpět

Baťovské budovy po demolici nahradí obchodní centrum. Uškodí Zlínu?

Stavební úřad rozhodl o demolici baťovských budov 24 a 26 v továrním areálu ve Zlíně. Místo nich chce investor postavit obchodní centrum, které však podle mnohých odborníků naruší zdejší architektonický ráz.

Firmě Cream se pomalu daří plnit její smělé plány na vybudování velkého komerčního a společenského centra Fabrika, které má vyrůst místo tří baťovských budov 24, 25 a 26 v památkově chráněném továrním areálu ve Zlíně.

Stavební úřad zatím nepravomocně povolil demolici dvou krajních budov (24 a 26), přičemž demoliční výměr na prostřední (25) vydal loni. To vše ke smutku památkářů a mnoha architektů, kteří to považují za nenapravitelný zásah do unikátní funkcionalistické architektury. A ani s novým smělým návrhem komerčního centra se nedokážou ztotožnit.

K zemi půjdou tři budovy sousedící s nově opravenými budovami číslo 14 a 15.
Velké komerční a společenské centrum má nahradit baťovské budovy 24, 25 a 26.

Současné budovy 24 až 26 (vlevo) a vizualizace budoucího obchodního centra (vpravo).

"Přicházíme s něčím novým a moderním, co přitom zachovává původní baťovský odkaz. Nepostavili bychom tady něco, za co bychom se styděli, nejsme barbaři," ohradil se šéf firmy Cream Martin Jarolím.

Projekt je navržený tak, aby byl ekonomicky funkční. Proto se v něm počítá s více než 30 tisíci metry prodejních ploch, kancelářských bude o polovinu méně. Prostory má získat i zlínská univerzita. "V této části města zvýšíme kvalitu života," je přesvědčen Jarolím.

Památkář nepovažuje návrh za citlivý

Jeho nadšení nesdílí řada architektů ani památkáři. Také vedení města je na rozpacích.

Cream navrhl objekt, který se skládá ze tří budov, jež připomínají své předchůdkyně, na rozdíl od nich jsou však propojené. Proluky mezi nimi, tak typické pro baťovský areál, tudíž zmizí.

"Byl bych pro citlivější řešení," reagoval architekt a předseda komise památkové péči při městské radě František Petr. "Objekt velmi nenápadně evokuje původní urbanistickou strukturu. Jen při pohledu z letadla na objemnou halu, z níž vyrůstají tři hřebínky, se lze bavit o nějakém retru," dodal.

Investor už požádal o vydání územního rozhodnutí, řízení je teď přerušené. Do povolování bude mluvit vedení města i jeho odbory.

"Bez nějakých úprav projekt asi neprojde," naznačila vedoucí odboru kultury a památkové péče magistrátu Kateřina Pešatová.

Projekt za 100 milionů eur

Trnem v oku památkářům budou zřejmě hlavně zastavěné proluky mezi budovami, toho se však investor zatím vzdát nehodlá. Potřebuje je, aby byl provoz centra rentabilní.

"Náklady na celý projekt jsou sto milionů eur. Strategického partnera už máme, jeho jméno si necháme pro sebe" přiblížila mluvčí firmy Cream Andrea Plichtová.

Podle památkářů je historicky nejcennější budova číslo 24.

Podle památkářů je historicky nejcennější budova číslo 24.

Místo budov 24, 25 a 26 vyroste obří komerční centrum Fabrika.

Místo budov 24, 25 a 26 vyroste obří komerční centrum Fabrika.

Další problematickou částí záměru je doprava. V komerčním centru s názvem 24-25-26 Fabrika má být několik set parkovacích míst. Okolní cesty a křižovatky by takové přívaly aut těžko zvládaly.

"Provoz na Gahurově ulici a třídě Tomáše Bati by byl tak velký, že by se zablokovaly některé křižovatky. Řešení ale existuje, investor by do něho musel investovat desítky milionů, " naznačil dopravní specialista magistrátu Karel Říha.

Zdroj: http://bydleni.idnes.cz/stavebni-urad-schvalil-demolici-budov-24-a-26-v-batovskem-arealu-ve-zline-1e6-/architektura.aspx?c=A130808_1961564_zlin-zpravy_ras

zpět