Bagry ničí tři baťovské budovy ve Zlíně, nahradí je sto parkovacích míst

zpět

    Bagry ničí tři baťovské budovy ve Zlíně, nahradí je sto parkovacích míst

Do měsíce mají z baťovského areálu ve Zlíně zmizet 24. a 26. budova, poté se bagry otočí směrem k 25. budově. Na jejich místě prozatím vyroste parkoviště, které by mělo během čtyř let nahradit multifunkční centrum Fabrika. Památkáři i odbor dopravy mají výhrady.

 

 

Nejdřív stovka parkovacích míst, pak multifunkční centrum Fabrika, které počítá s obchodními plochami, byty, kancelářemi a prostory pro fitness či vzdělávání.

Představa společnosti Cream, která bourá budovy v baťovském areálu, jejichž je majitelem, je jasná. Připomínky k ní ale mají památkáři i odbor dopravy magistrátu.

Do cenných baťovských budov, které se nacházejí v městské památkové zóně, se bagry svižně zakously už před Vánocemi a bourací práce jsou teď v plném proudu (reportáž z bourání čtěte zde).

"Suť z bourání využijeme pro zpevnění plochy, která bude sloužit k parkování pro návštěvníky areálu. Prozatím bude zdarma," uvedl jednatel společnosti Cream Martin Jarolím.

Zhruba do dvou měsíců tak bude k dispozici asi stovka nových parkovacích míst.

Obchodní centrum ještě nemá razítka

Lidé tam budou moci parkovat až do doby, než začnou nové stavební práce. Tentokrát na obřím multifunkčním centru Fabrika, které chce Cream postavit na místě původních baťovských budov.

"Letos hodláme získat územní rozhodnutí a příští rok stavební povolení. Začít stavět bychom chtěli na konci příštího roku, případně na začátku roku 2016. Hotovo bychom měli mít v roce 2018," nastínil Jarolím.

Jestli však práce budou kopírovat tento plán, není vůbec jasné. Klíčové zřejmě bude vyjádření odborů kultury a dopravy magistrátu.

"Máme obavu, že areál příval nových aut nezvládne," popsal námitky magistrátu náměstek primátora Aleš Dufek.

Cream si proto nechal vypracovat dopravní studii. "Počítá s tím, že dopravu povedeme přes stávající křižovatky, které ale budeme muset zmodernizovat. Studie potvrdila, že doprava ve městě bude plynulá a žádné zácpy se není třeba obávat," naznačil Jarolím.

Studii už s připomínkami schválil odbor dopravy krajského úřadu. "Studie navrhuje možná řešení, která se jeví jako smysluplná. Tyto předpoklady ale bude nutné prověřit a detailně dopracovat," uvedla krajská mluvčí Gabriela Sýkorová Dvorníková.

Město je rezervované, památkáři proti

Město se ale k dopravní studii staví rezervovaně. "Rozhodně to neznamená, že by společnost Cream měla souhlas odboru dopravy tak říkajíc v kapse. Stále o tom jednáme," upřesnil Dufek.

Odkývat stavbu obřího multifunkčního centra musí také odbor kultury zlínského magistrátu. Ten namítá, že budova nerespektuje původní proluky, které dávají ráz celému areálu. Nelíbí se mu, že namísto tří budov vznikne jedna.

"Trváme na zachování souhrnných památkových hodnot, autenticitě materiálu a prostoru," uvedla vedoucí odboru Kateřina Pešatová.

Památkáři nesouhlasili ani s demolicí baťovských budov. Nakonec se s Creamem dohodli na zachování alespoň několika starých prvků, které by mohly být včleněny do nové budovy. Jedná se o deset oken z každé budovy i s vyzdívkami.

"Uskladníme je, ale jestli je půjde využít do nové budovy, to nejsem schopen předjímat," dodal Jarolím.

Proti záměru postavit multifunkční centrum na místě baťovských budov je i část veřejnosti. Vznikla stránka na Facebooku, která stavbu odmítá. "Budova v podobě, ve které je teď navržená, je velice necitlivá a poškodí genia loci areálu," domnívá se studentka Markéta Dlouhá, která chce obyvatele města oslovit i s peticí proti podobě stavby.

Zdroj: http://zlin.idnes.cz/demolice-batovskych-budov-v-arealu-svitu-pokracuje-fxb-/zlin-zpravy.aspx?c=A140110_030142_zlin-zpravy_ras

 

zpět