Akce „Torzo." Podle radnice bude zbořené ještě letos

zpět

Akce „Torzo." Podle radnice bude zbořené ještě letos

Zlín – Takzvané „torzo" na Jižních Svazích půjde s největší pravděpodobností ještě v letošním roce k zemi. Zchátralý betonový skelet nedostavěného obchodního centra může být odstraněn na základě výkonu rozhodnutí Odboru stavebních a dopravních řízení magistrátu.

O odkupu nemovitostí tvořících „torzo" jedná už radnice několik měsíců s majitelem a rakouskou bankou, u které tento majetek zastavil.

„Jednání se pomalu blíží k závěru. Majitel má zájem nám „torzo" s pozemky prodat, my máme zájem koupit. Zatím se však stále rozcházíme v ceně," sdělil náměstek primátora Ondřej Běták, který společně s primátorem Miroslavem Adámkem jednání vede.

Dodal, že majitel sice z původně požadované částky výrazně slevil, stalé však požaduje o desítky milionů korun více, než kolik je připravené nabídnout město.

Souběžně s radnicí jedná s majitelem „torza" i stavební úřad. Požaduje po něm zabezpečení stavby tak, aby neohrožovala své okolí. „Ve stanovené lhůtě to neudělal. Správní řízení tedy pokračuje dál a může skončit vydáním rozhodnutí, na jehož základě bude muset majitel „torzo" odstranit.

Půjde o rozhodnutí vymahatelné exekučně," upozornil Petr Skácel, vedoucí Odboru stavebních a dopravních řízení magistrátu.

Pokud skutečně dojde k vydání rozhodnutí o odstranění stavby a majitel objektu jej nesplní, může dojít k situaci, že „torzo" bude v konečném důsledků odstraněno a náklady, které jsou odhadovány na asi deset milionů korun, bude následně nucen uhradit vlastník stavby.

Betonový skelet obchodního centra vyrostl na sídlišti Jižní Svahy v roce 1988. V minulých letech radnice opakovaně prohlašovala, že chce chátrající objekt i s pozemky získat do svého vlastnictví, jednání ale nikdy nedotáhla do úspěšného konce.

„Doufáme, že obyvatele Jižních Svahů zbavíme tohoto vředu ještě v letošním roce," prohlásil Ondřej Běták.

Pokud se podaří městu získat pozemky, na kterých „torzo" stojí, hodlá je proměnit v odpočinkovou zónu nejen pro obyvatele největšího zlínského sídliště. Navazovat by měla na současný Centrální park.

V dlouhodobějším horizontu by zde mělo vyrůst například zázemí pro lékaře nebo detašované pracoviště magistrátu, které by lidem usnadnilo vyřizování úředních záležitostí.

„Tím dlouhodobějším horizontem určitě nemyslíme dalších dvacet let," upřesnil primátor Miroslav Adámek.

zpět